RODINNÝ DŮM KB-BLOK

19. července 2013 v 14:18 | DAVID ŠMÍD |  ARCHITECTURE

Řešení vychází z představy prostorného bydlení pro 4-6 osob. Důraz byl kladen na úspory energií a komfortní užívání. Hmotově je objekt členěn na dvě části - na část se sedlovou střechou bez přesahu s obytným podkrovím a na vystupující jednopodlažní nepodsklepený kvádr, který je zastřešen plochou střechou.
Přístup do domu je zajištěn z vlastní přístupové komunikace a vjezdem branou ke garáži, nebo vstupem brankou před vchodové dveře.
Dispozičně je objekt horizontálně rozdělen na část klidovou v podkroví a společenskou v přízemí. V suterénu se nachází garáž pro 2 osobní automobily, technická místnost a bazén se sprchou a WC. V přízemí je situován obývací pokoj, kuchyně, koupelna, pokoj pro hosty a pracovna. Podkroví je vyhrazeno ložnici, dětským pokojům, koupelně a pracovně.

GALLERY


AWARDS

1st projekt v 17. ročníku soutěže Středních průmyslových škol stavebních konané v rámci Dnů stavitelství a architektury Karlovarského kraje
 


Komentáře

1 KIRAClek KIRAClek | E-mail | Web | 13. července 2018 v 22:20 | Reagovat

To determine internal swelling is difficult enough, therefore, consequently, they influence the body for a long time, which threatens the normal fetus. Fluids are dangerous because they break blood circulation. Similar situation leads to worsening feeding and the breath baby, created hypoxia.
Fighting such a pathology should be done with the help of correction feeding and special procedures so that fluid does not stay tissues. If the woman is resting, then under the feet preferably put a cushion or pillow to improve the blood circulation of tired legs. Prohibited long time to sit or stand, as this leads to stagnation in the body. It is recommended that the knee-elbow position several times a day in order to increase blood flow.
<a href=http://pregnancyplus.info/how-to-reduce-swelling-during-pregnancy-fast-and-easy>how to reduce swelling during pregnancy</a>

2 Kulprot Kulprot | E-mail | Web | 16. srpna 2018 v 17:43 | Reagovat

Seal armpit delivers discomfort, hurts when clicking. To delay visit in the hospital cannot be. Formation under the muscle cavity may become dangerous disease. But often it is consequence frequent use antiperspirants with aluminum, violation conditions personal hygiene, excessive sweating. Redness triggers narrow clothing, infected razor, the virus.
<a href=http://armpit.info/a-painful-lump-in-the-armpit>lump under my armpit that hurts</a>  
Discomfort under the arm, redness, lump getting hot? This is the ulcer that should will have to be opened, then drink antibiotics. First cost solutions, antibacterial medicines. If the ailment is started, need surgery.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama